4 راز مهم در خواص کات کبود در طب سنتی

خواص کات کبود در طب سنتی

همه چیز در مورد خواص کات کبود

کات کبود چیست؟ برای خرید این ماده ی خاص به کجا مراجعه نماییم؟ خواص کات کبود چیست؟

خواص کات کبود در طب سنتی چگونه است؟ سولفات مس همان کات کبود است؟

جهت پاسخ به این سوالات مهم ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

 

کات کبود چیست؟

در حقیقت مس سولفات یک ماده ی کریستالی آبی رنگ، بدون بو و شفاف است. این ماده دارای فرمول شیمیایی Cuso4(h2o)x است.

به معنای این است که تعداد آب های آن از 0 تا 5 متغیر است و جزء خانواده ی نمک ها محسوب می شود.

بهتر است بدانید که این ماده را به نام های دیگری به نام زاج آبی، مس سولفات، گوهر آبی، سولفات مس نامگذاری کرده اند. کات کبود یا همان مس سولفات ۵ آبه به صورت پودر آبی رنگ می باشد.

جهت تهیه ی این ماده ی کاربردی دو ماده ی ( سولفوریک اسید و مس اکسید) به صورت تبلور با هم وارد واکنش خواهند شد.
این ماده ی شیمیایی خواص بسیار فراوانی در صنایع گوناگون دارد.

 

کات کبود 5 آبه

خواص کات کبود در طب سنتی:

در متن زیر قصد داریم به برخی از خواص کات کبود در طب سنتی که از گذشته تا به امروزه مورد توجه پزشکان و حکیمان سنتی قرار گرفته است بپردازیم:

 1. جهت شست و شوی انواع زخم ها: یکی از مصارف پزشکی این ماده، شست و شوی زخم ها است. پزشکان و حکیمان سنتی برای شست و شو و التیام زخم این ماده را توصیه می نمودند. تقریبا 5 گرم از این ماده ی شیمیایی بدون بود را در یک لیوان آب حل می کنند و با پنبه یا پارچه نرم و تمیز آن را روی زخم می مالند. با این روش ناحیه ی زخم شسته می شود و التیام پیدا می کند.
 2. جهت خارش های پوست: در طب سنتی بارها به این موضوع ( خواص کات کرد در رفع خارش زنان باردار) اشاره شده است که در زنان باردار برای رفع خارش های پوستی ( واژینال) از کات کبود استفاده می کنند.
 3. جهت از بین بردن بوی عرق بدن: یکی از اثرگذارترین و در عین حال مفیدترین روش ها برای از بین بردن بوی عرق بدن، استفاده از این ماده ی شیمیایی بوده در این روش مقداری از کات کبود را با آب درخت سیب مخلوط می کنند و به نواحی خاص بدن می مالند و مانع از تولید بوی عرق بدن می شود.
 4. جهت درمان بواسیر: یکی دیگر از مهمترین خواص کات کبود درمان بواسیر است. در زمان های گذشته آن دسته از افرادی که بواسیر مبتلا می شدند، مقداری از این ماده ی شیمیایی را با پیاز مخلوط می کردند و با آن خود را درمان می کردند. در کتاب های طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که مقداری از این ماده را درون پیاز بزرگی می ریختند و دور تا دور آن را با گل می پوشاندند. بعد از خشک شدن گل دور پیاز، آن را داخل تنور یا آتش می کردند تا حرارت ببیند. در آخرین مرحله بعد از گل زدایی پیاز پخته شده، آن را به آرامی می کوبیدند تا چیزی تقریبا مشابه قرص به دست آوردند و در یک مدت مشخص ( مصرف روزانه) بیماری بواسیر التیام پیدا می کرد.

همچنین بخوانید: 5 خواص کات کبود که نمیدانید + عوارض آن

کات کبود در صنایع

خواص کات کبود در صنایع گوناگون

این ماده ی شیمیایی خاص به صورت بسیار وسیعی در صنایع بسیار مختلفی کاربرد دارد. در متن زیر قصد داریم به برخی از خواص و کاربردهای این ترکیب شیمیایی پرکاربرد در صنایع گوناگون بپردازیم:

در صنعت رنگرزی

یکی دیگر از موارد مصرف این ماده ی شیمیایی در صنایع رنگ سازی، دباغی، تهیه ی ابریشم و … می توان نام برد.

 در صنعت کشاورزی

شایان ذکر است بدانید که یکی از مهمترین خواص کات کبود، جهت مصارف کشاورزی است.

از این ماده برای تصفیه ی آب و دفع آفات استفاده می کنند. کات کبود به علت خواص مولکولی ویژه ای که دارد به راحتی می تواند از رشد جلبک ها جلوگیری کند.

به همین علت در منابع آبی همچون استخرها، چاه های آب و … که حجم آب در آنها زیاد است به آن زاج آبی اضافه می کنند.
از ترکیب کلسیم هیدروکسید با این ماده ی شیمیایی جهت کنترل نمودن انگل ها در میوه هایی همچون ( هندوانه، انگور، خربزه، توت و طالبی) استفاده می کنند.

یکی دیگر از خواص سولفات مس در صنعت کشاورزی، جهت از بین بردن لک های گیاهان از این ماده ی کاربردی استفاده می کنند.

کات کبود توسکا شیمی

برخی دیگر از خواص این ماده ی شیمیایی خاص در صنعت کشاورزی عبارتند از:

 • افزایش فتوسنتز گیاهان یا رشد بهتر آنها.
 • کنترل نمودن گیاهان آبزی در استخرهای شنا.
 • جهت جلوگیری از رشد جلبک ها.
 • جهت درمان عفونت های ماهی ها.
 • انجام تست خون
 • از این ماده جهت انجام آزمایش خون آنمی استفاده می کنند.
 • در صنعت

از کات کبود در صنعت تولید رنگرزی، رنگ، آبکاری، تولید شعله ی سبز در آتش بازی ها، تولید سموم ( قارچ کش ها) و…. استفاده می کنند.
این ماده زمانی که در معرض آتش قرار می گیرد به رنگ سبز تغییر می کند. به همین علت از سولفات مس در تهیه ی ترقه ها و مواد آتش بازی استفاده می کنند.
شایان ذکر است بدانید که از این ماده ی شیمیایی در صنعت چاپ جهت جلوگیری از تخریب شدن کاغذ به وسیله ی حشرات استفاده می نمایند.
خواص کات کبود در استخرها: از کات کبود در تصفیه ی آب استخرهای شنا به علت خاصیت ضد جلبک و ضد انگلی که دارد، استفاده می کنند.

 

خرید کات کبود

قیمت و خرید کات کبود

امروزه شرکت های زیادی در حیطه ی خرید و فروش کات کبود مشغول به فعالیت هستند.

شما عزیزان به راحتی می توانید جهت تهیه یاین ماده یا زاج آبی صنعتی با کارشناسان و مشاوران ما در واحد فروش در ارتباط باشید.

این مرکز با توجه به سابقه ی فراوان در خرید، فروش و تهیه ی انواع مواد شیمیایی که دارد می تواند مرجع بسیار مناسبی برای شما عزیزان باشد.

شرکت ما به عنوان یکی از معتبرترین تامین کنندگان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد فروش شرکت در ارتباط باشید.

 

برچسبها: خواص کات کبود, مضرات کات کبود برای انسان , عوارض کات کبود در استخر , خواص درمانی کات کبود

© تمامی حقوق متعلق به صنایع توسکا شیمی پاسارگاد می باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.