5 نکته که از خواص کات کبود نمیدانید + عوارض آن

خواص کات کبود

معرفی کامل خواص کات کبود

زندگی انسان از گذشته تا امروز همیشه با مواردی که در دنیای اطراف او وجود دارد گره خورده است،یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در زندگی بشر کات کبود یا سولفات مس می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد کات کبود،موارد مصرف کات کبود، کات کبود در استخر و کات کبود در طب سنتی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

گیاه کات کبود

پیشنهاد توسکا شیمی: پادکست معرفی کات کبود را گوش دهید

از خواص کات کبود چه میدانید؟

زاج کبود و مس سولفات از اسامی دیگر کات کبود می باشد این ترکیب بدون بو و به رنگ آبی است که در زمینه صنعتی، کشاورزی و طب سنتی کاربرد های متنوعی دارد.

به طور کل می توان اشاره کرد که مس سولفات یک نوع ترکیب شیمیایی با فرمول 5 آبه می باشد که قابلیت حل شدگی در آب را دارد،این ترکیب را از خانواده نمک ها می دانند.

سولفات مس یا کات کبود کاربرد های متنوعی دارد از کشاورزی گرفته تا فرایند های صنعتی به طوری که کمتر صنعتی را می توان یافت که از این ترکیب استفاده نکرده باشد در ادامه به کاربرد های این ترکیب شیمیایی به طور مشخص اشاره می کنیم.

 

 

کات کبود بدون ترکیب شدن با آب پودری شکل و به رنگ سفید می باشد که به خوبی آب را جذب می کند و قدرت حلالیت بالایی دارد.

در واقع این ماده در آب،متانول و گلیسرول به خوبی قابل حل است و ماده نهایی هم به صورت محلول خواهد بود،این ترکیب بعد از حل شد دمای آب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

از سولفات مس به عنوان یک مکمل قوی و پادزهری برای مسمومیت با فسفر استفاده می کنند.

البته این ترکیب خود ممکن است عوارض و مسمومیت نیز در بر داشته باشد به همین منظور توصیه می شود افرادی که قصد استفاده از آن را دارند حتما نکات بهداشتی لازم را رعایت کنند.

کات کبود در کشاورزی

کات کبود و موارد مصرف آن:

همانطور که اشاره شد کات کبود موارد مصرف متنوعی دارد و در موارد صنعتی،کشاورزی و پزشکی از آن بهره می برند.

این ترکیب به دلیل داشتن خاصیت ضد انگلی در صنعت کشاورزی بسیار کاربرد دارد در واقع کشاورزان از این ترکیب شیمیایی جهت از بین بردن علف ها و گیاهان هرزه استفاده می کنند.

همچنین برای کنترل و مهار انگل های موجود در انگور،هندوانه،خربزه و توت استفاده می شود،

برخی کشاورزان از این ترکیب شیمیایی جهت رشد برخی گیاهان استفاده می کنند زیرا در افزایش فتوسنتز و رشد گیاهان موثر می باشد.

البته یادآوری این نکته ضروری است که این ترکیب باید در اندازه مشخص مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده در حجم زیاد از کات کبود ممکن است به بافت گیاه آسیب وارد کند.
در کاربرد صنعتی کات کبود می توان به کاربرد آن در تولید رنگ،تولید شعله سبز برای مشعل سیرک ها و آتش بازی ها (مس زمانی که در مجاورت آتش قرار بگیرد به رنگ سبز در می آید) و آبکاری نیز اشاره کرد.

 

خرید کات کبود

 

جالب است بدانید از این ترکیب شیمیایی در صنعت چاپ نیز بهره می برند در واقع استفاده از این ترکیب و مخلوط شدن آن با کاغذ موجب می شود حشرات به کاغذ آسیب وارد نکنند.

افرادی که مرغداری دارند نیز از کات کبود برای کنترل برخی بیماری ها استفاده می کنند،البته باید توجه داشته باشند که این ترکیب باید در غلظت کم مورد استفاده قرار گیرد.

از دیگر کاربرد های کات کبود استفاده آن در آزمایشگاه ها و مصارف پزشکی می باشد،

در واقع باید اشاره کرد که مس سولفات خاصیت درمانی هم دارد، یکی از مصارف پزشکی این ترکیب استفاده از آن برای شستشوی برخی زخم ها است که موجب بهبودی خواهد شد.

همچنین افرادی که خارش های شدید پوستی دارند به توصیه پزشکان می توانند از این ترکیب برای کم شدن خارش ها استفاده کنند.

مس سولفات 5 آبه

کاربرد کات کبود در استخر :

همانطور که اشاره شد کات کبود مصارف متعددی دارد،یکی از مصارف پر کاربرد آن استفاده در استخر ها می باشد افرادی که استخر های پرورش ماهی دارند از این ترکیب برای جلوگیری از انگل و جلبک استفاده می کنند.

البته علاوه بر استخر های پرورش ماهی استخر های شنا نیز به دلیل خاصیت ضد انگلی مس سولفات از آن استفاده می کنند،در واقع این ترکیب به دلیل حل شدگی موجب تصفیه شدن آب می شود.

استخر ها یکی از مکان های مستعد برای رشد جلبک می باشد، کات کبود قدرت کنترل گیاهان آبی از جمله جلبک ها را دارد و از آن می توان برای جلوگیری از رشد گیاهان آبی استفاده نمود.

تجمع آب در حجم زیاد احتمال بیماری های عفونی و انگلی را افزایش می دهد،به همین منظور می توان از کات کبود جهت کنترل و درمان عفونت های انگلی استفاده کرد در چنین حالتی ماهی ها از بیماری های عفوی در امان خواهند بود.

البته لازم به ذکر است که این ترکیب شیمیایی به دلیل داشتن مس باید به اندازه مورد استفاده قرار گیرد چرا که یون مس در حجم زیاد برای ماهی ها سم است.

سلامت آب استخر یکی از دغدغه های افرادی است که مجموعه های ورزشی دارند،اضافه کردن آن به آب استخر موجب سلامت آب شده و از دغدغه های صاحبان استخر کم خواهد شد.

جالب است بدانید افزایش این ترکیب به آب استخر موجب تغییر رنگ آب شده یعنی رنگ سبز آب به رنگ آبی تغییر پیدا می کند.

کات کبود استخر

با توجه به توضیحاتی که داده شد باید به چند نکته نیز توجه داشت از جمله اینکه میزان استفاده از کات کبود در استخر ها باید به اندازه بوده و توصیه می شود حتما از کیت های مخصوص اندازه گیری آب استفاده کنند و متناسب با حجم آب به آن مس سولفات اضافه کنند.

استفاده بیش از اندازه این ترکیب در آب استخر موجب می شود رفته رفته لکه های سبز یا سیاه روی سطح آب ظاهر شوند.

همچنین ممکن است بر روی دیواره های استخر نیز لکه هایی ایجاد شود.

هنگام استفاده از کات کبود در استخر حتما باید از عینک مخصوص و دستکش استفاده نمود،و توجه داشت که این ترکیب شیمیایی باید در حد ضرورت مورد استفاده قرار گیرد برای این کار همانطور که اشاره شد می توان از کیت های مخصوص اندازه گیری استفاده نمود.

شرکت های مختلفی در زمینه تولید این ترکیب شیمیایی فعالیت می کنند،که افراد می توانند با مراجعه به این شرکت ها و یا مراکز توزیع میزان مصرف خود را تهیه کنند.

کاد کبود

کاربرد کات کبود در طب سنتی:

در خصوص کاربرد و موارد مصرف کات کبود تا اینجا آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم شما را با خواص و کاربرد این ترکیب در طب سنتی آشنا کنیم.

امروزه طب سنتی جایگاه ارزشمندی دارد و افراد زیادی به منظور رفع مشکل خود به افراد متخصص در این زمینه مراجعه می کنند.

از موارد مصرف کات کبود در طب سنتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متخصصان طب سنتی برای برخی زخم ها توصیه می کنند مقداری کات کبود را در یک لیوان آب حل نموده و با پنبه و یا یک دستمال تمیز اطراف زخم بمالند،انجام این فرایند به بهبود زخم کمک خواهد کرد.
 • در گذشته متخصصان طب سنتی برای خانم های بارداری که از خارش واژن رنج می بردند کات کبود را توصیه می کردند،این ماده به رفع خارش کمک می کند.
 • یکی از مشکلاتی که اکثر افراد با آن مواجه هستند و باعث آزار آنها میشود عرق کردن و بوی بد ناشی از عرق کردن می باشد،به همین منظور برای جلوگیری می توان از کات کبود استفاده کرد که دشمن بوی تند و زننده عرق می باشد. در طب سنتی استفاده از این ترکیب را یکی از روش های موثر و بسیار مفید برای رفع بوی عرق می دانند.
  عطاری ها یکی از مراکز فروش این ترکیب می باشد که افرادی که قصد خرید دارند می توانند با مراجعه به این مراکز آن را تهیه کنند. بعد از خرید می توان مقداری از این ترکیب را با مقداری آب مرطوب نمود و به محل مورد نظر بکشند.
 • یکی از مشکلاتی که موجب رنجش برخی افراد شده بواسیر می باشد در گذشته افرادی که از این بیماری رنج می بردند با توصیه متخصصان طب سنتی ترکیب کات کبود و پیاز را مورد استفاده قرار میدادند.

مضرات کات کبود

عوارض استفاده از کات کبود:

در بخش های قبلی شما با خواص و کاربرد کات کبود به خوبی آشنا شدید اما هر محصولی علاوه بر خواص مضراتی هم دارد که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در این بین سولفات مس از جمله مواد سمی به شمار می آید که استفاده بیش از حد از آن موجب به خطر افتادن سلامت انسان و محیط زیست خواهد شد،

به همین منظور همیشه توصیه می شود در مصرف این ترکیب شیمیایی حد مجاز و استاندارد رعایت شود.

در زمان استفاده از کات کبود باید نهایت دقت صورت گیرد زیرا این ماده شیمیایی ممکن است عوارض داشته باشد در ادامه به بخشی از آن اشاره می کنیم:

 • توصیه می شود حتما از ماسک استفاده شود زیرا اگر با تنفس وارد گلو شود موجب سرفه و درد گلو خواهد شد.
 • استفاده از دستکش ضروری است زیرا تماس کات کبود با پوست موجب درد و قرمزی آن خواهد شد.
 • استفاده از عینک ضروری است زیرا تماس این ترکیب با چشم موجب تاری دید، قرمزی و درد چشم خواهد بود.
 • در صورت بلعیدن این ترکیب شیمیایی فرد دچار حالت تهوع، اسهال، استفراغ و در مواردی نیز غش کردن را در بر خواهد داشت. توصیه می شود پس از خورده شدن این ماده شیمیایی حتما به مراکز درمانی رجوع شود.

 

شما می توانید با توجه نیاز خود برای تهیه سولفات مس ( کات کبود ) با مشاوران و کارشناسان توسکا شیمی در ارتباط باشید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آپارات توسکا شیمی توییتر توسکا شیمی تلگرام توسکا شیمی پینترست توسکا شیمی اینستاگرام توسکا شیمی لینکدین توسکا شیمی

 

 

برچسبها: مضرات کات کبود برای انسان , خواص کات کبود در طب سنتی , عوارض کات کبود در استخر , خواص کات کبود , خرید سولفات مس
دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. وحیدپور گفت:

  آیا وقتی استخر جلبک میزنه کات کبود مناسبه؟

© تمامی حقوق متعلق به صنایع توسکا شیمی پاسارگاد می باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.